PL EN

Najczęściej Zadawane Pytania

Najczęściej zadawane pytania dotyczące sesji noworodkowej i mojej pracy

1. JAKIEGO RODZAJU SESJE WYKONUJESZ?

 1. W studio wykonuję przede wszystkim SESJE NOWORODKOWE - są to sesje Maluszków wykonywane w ciągu 2 pierwszych tygodni ich życia.
 2. Wykonuję również MINIMALISTYCZNE SESJE NIEMOWLĘCE (w bieli) - sesje Maluszków, które samodzielnie siedzą.
 3. Poza tym wykonuję również sesje ciążowe i rodzinne w plenerze.

2. JAKIE SĄ TWOJE KWALIFIKACJE I DOŚWIADCZENIE W FOTOGRAFOWANIU NOWORODKÓW?

Fotografia noworodkowa jest bardzo specyficznym rodzajem fotografii, wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia zarówno w samej fotografii jak i w odpowiednim podejściu do małych Modeli, uwzględniającym ich komfort, potrzeby, a przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Sesjami noworodkowymi zajmuję się już od kilku lat. Zanim zaczełam fotografować Maluszki ukończyłam niezbędne do tego szkolenia. Obecnie nieustannie kształcę się i poszerzam wiedzę w tej dziedzinie oraz zdobywam nowe umiejętności, min. biorąc udział w warsztatach fotograficznych u najlepszych fotografów noworodkowych na świecie. 
Obecnie sama również prowadzę warsztaty z zakresu fotografii noworodkowej.

Ukończyłam Studium Fotografii na Politechnice Krakowskiej oraz liczne kursy, szkolenia i warsztaty fotograficzne, m.in.:

 • Warsztaty fotografii rodzinnej z Anią & Krzystofem Kisała w Jedlinie-Zdrój 2024.
 • Warsztaty fotografii nowrodkowej "Fly on wall" z Kristiną Mack 2024.
 • Warsztaty fotografii ciążowej z Ewą Mazurkiewicz w Lublinie 2023.
 • Warsztaty fotografii noworodkowej z Russ Jackson Photography w Mediolanie 2021.
 • Warsztaty fotografii noworodkowej Erin Elizabeth Photography w Budapeszcie 2019.
 • Warsztaty fotografii ciążowej z Erin Elizabeth Photography w Budapeszcie 2019.
 • Warsztaty fotografii portretowej i dziecięcej Magdaleną Berny w Warszawie 2021.
 • Warsztaty fotografii noworodkowej z Aliną Płaczek 2014.
 • Bootcamp z fotografii noworodkowej z Kelly Brown na CreativeLive.com 2015.
 • Warsztaty fotograficzne MASTERCLASS z Lukas Piatek, India Earl, Jonas Peterson, James Moss w ramach Wolves Workshop 2017 na Wyspach Kanaryjskich.
 • Warsztaty fotograficzne MASTERCLASS z Gabe McClintock, Sara Bryne, A Fist Full of Bolts, Oli Sansom w ramach Wolves Workshop 2018 na Wyspach Kanaryjskich.
 • Warsztaty fotograficzne MASTERCLASS z Petar Jurica, The Ferros, James Frost, Frøydis Geithus w ramach Wolves Workshop 2019 na Wyspach Kanaryjskich.
 • Warsztaty fotograficzne MASTERCLASS z Pablo Beglez w ramach Crossroads Workshop 2018.
 • Warsztaty fotograficzne z Adamem Trzcionką w Ceglarni Jarosławki 2021.
 • Warsztaty fotograficzne z Robertem Wolańskim w ramach Sony Wedding Roadshow 2018 w Krakowie.
 • Warsztaty fotograficzne z Maciejem Suwałowskim w ramach Sony Wedding Roadshow 2018 w Krakowie.
 • Warsztaty fotograficzne z Rafałem Bojarem w Krakowie 2015.
 • Warsztaty fotograficzne z Kamilą Piech w Złotym Jarze 2017.
 • Warsztaty fotograficzne z Markiem Pacura w Zakopanem 2016.
 • Kurs fotogarfii rodzinnej Niezłe Aparaty 2020.
 • Udział w konferencjach fotograficznych:
  • Kongres Fotografów we Wrocławiu 2024
  • Festiwal fotograficzny FOTOFORMA w Warszawie 2023
  • Baby NEWSborn 2023 we Wrocławiu,
  • Boring Workshop 2019 w Warszawie,
  • Off Wedding Workshop 2018 w Łodzi.

3. GDZIE WYKONYWANE SĄ SESJE?

Sesje noworodkowe wykonuję w moim studiu fotograficznym w Zawierciu, przygotowanym specjalnie do fotografowania najmłodszych Modeli. Studio usytuowane jest w centrum Zawiercia, w dzielnicy Żabki przy ul. Wierzbowej.
W studio jest ciepło i przytulnie. Temperatura wynosi ok. 25-28 stopni, a dodatkowy grzejnik pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę podczas wykonywania zdjęć. Jest też wygodna kanapa, miejsce do przewijania Maleństwa oraz niezbędne akcesoria tj.: mokre chusteczki, pieluszki, jałowe gaziki, sól fizjologiczna, podkłady higieniczne. Do dyspozycji jest również poduszka do karmienia i podgrzewacz do pokarmu.
Sesje noworodkowe odbywaja się od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 15:00.

4. CZY SESJA NOWORODKOWA JEST BEZPIECZNA?

Podczas sesji noworodkowej zawsze najważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo i zdrowie Maluszka. Ze swojej strony robię wszystko, aby Maluszek był bezpieczny i czuł się komfortowo. Czystość w studio zawsze była i jest dla mnie priorytetem.
- wykonuję tylko 1 sesję noworodkową dziennie,  po każdej sesji bardzo dokładnie wietrze, czyszczę i odkażam studio,
- wszystkie rekwizyty/koce/ubranka są czyszczone i prane po każdej sesji,
- podczas sesji używam płynów do dezynfekcji dłoni.

5. CZY MOŻLIWE JEST WYKONANIE SESJI NOWORODKOWEJ W DOMU MALUSZKA?

Wszystkie sesje realizowane są w studio, gdzie znajduje się odpowiedni sprzęt, wszystkie akcesoria niezbędne do wykonania sesji oraz odpowiednie światło. Wszystko przygotowane jest tak, aby Maluszek czuł się bezpiecznie i komfortowo.

6. KIEDY NAJLEPIEJ ZAREZERWOWAĆ SESJĘ NOWORODKOWĄ?

Najbezpieczniej zarezerwować termin sesji noworodkowej, gdy mama jest jeszcze w ciąży. Natomiast 2-3 dni po urodzeniu Maluszka, proszę o kontakt, aby ostatecznie ustalić dokładny termin sesji.

7. KIEDY NAJLEPIEJ WYKONAĆ SESJĘ NOWORODKOWĄ?

Sesja noworodkowa powinna odbyć się w pierwszych 2 tygodniach życia, a najbardziej optymalnym terminem jest okres między 5 a 12 dniem. Pytacie mnie często dlaczego nie np. po miesiącu? Ponieważ w pierwszych dwóch tygodniach po urodzeniu Maluszek jest jeszcze bardzo "plastyczny", tym samym podatny na ułożenie w pozycje zapamiętane jeszcze z brzuszka mamy. Ponadto noworodek przesypia większą część dnia i nie wybudza się tak łatwo np. podczas przebierania w przygotowane stylizacje do sesji. W tym okresie Maluszki są mało podatne na bodźce zewnętrzne i nie cierpią jeszcze na kolkę.

8. ILE CZASU TRWA SESJA NOWORODKOWA?

W związku z tym, że zdjęcia wykonywane są tylko w trakcie snu, długość sesji noworodkowej przede wszystkim zależy od kondycji i dyspozycji Maluszka. Wszystko jest dopasowane do Jego rytmu. Samo wykonywanie zdjęć trwa krótko, ale dużo czasu zajmuje przewijanie, karmienie, tulenie, usypianie i układanie Maleństwa. Sesja może trwać od 3 do nawet 5 godzin.

9. JAKA JEST TEMPERATURA PODCZAS WYKONYWANIA ZDJĘĆ? CZY MALUSZEK NIE ZMARZNIE?

Komfort i bezpieczeństwo Maluszka na sesji jest dla mnie najważniejszy. Nie ma możliwości, aby Maluszkowi było zimno. Temperatura w studio wynosi ok. 25-28 stopni, a dodatkowy grzejnik pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę podczas wykonywania zdjęć.

10. CZY MALUSZEK MUSI MIEĆ SWOJE UBRANKA NA SESJĘ?

Nie. O to nie trzeba się martwić. Moje studio pełne jest miękkich kocyków, śpioszków, czapeczek, opasek i owijaczków w przepięknych kolorach, a także skrzynek i koszy, które pozwalają na tworzenie prostych, pięknych stylizacji w trakcie sesji.

11. JAK PRZYGOTOWAĆ MALUSZKA DO SESJI?

Jest kilka rzeczy, które mogą pomóc w realizacji sesji noworodkowej:

 • przygotowując Maluszka do przyjazdu do studia dobrze jest ubrać go w rozpinane śpioszki, które z łatwością można zdjąć nie wybudzając go przy tym, lepiej unikać ubranek wkładanych przez główkę. 
 • w związku z tym, że zdjęcia wykonywane są tylko w trakcie snu dziecka i długość sesji zależy od tego jak mocno i długo dziecko śpi, to jeśli mama karmi piersią pomocne jest, aby nie piła kawy przynajmniej na 24h przed sesją.

12. JAK RODZICE POWINNI PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SESJI?

Sesja noworodkowa jest bardzo specyficzną sesją, wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności fotografa, ale również spokoju, cierpliwości i zaufania rodziców. Na sesji ważne jest więc abyście Wy czuli się spokojnie, dobrze i komfortowo. Wasze dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie z pewnością wpłynie na komfort i samopoczucie Waszego Skarba. Zadbajcie więc tego dnia o siebie, troski i zmartwienia pozostawcie poza studiem i przygotujcie się odpowiednio do sesji. Przed sesją oraz w jej trakcie nie bójcie się zadawać pytań, jeśli macie taką potrzebę. Na wszystkie pytania chętnie odpowiem i wszytsko chętnie wyjaśnię.

A W CO SIĘ UBRAĆ NA SESJĘ? Jeśli na sesji wykonujemy tylko zdjęcia Maluszka (bez wspólnych ujęć z rodzicami) najlepiej abyście ubrali się swobodnie, wygodnie i lekko, ponieważ w studio w trakcie sesji jest bardzo ciepło. Ważne jest, aby mama była ubrana w strój, który umożliwi swobodne karmienie piersią.

Natomiast jeśli chcecie mieć wspólne ujęcia ze swoim Skarbem, ważne by mieć na sobie ubrania w neutralnych kolorach i odcieniach, które zawsze dobrze wyglądają na zdjęciach. Najlepiej unikać jaskrawych kolorów, mocnych wzorów, napisów i znaków logo na ubraniach. Delikatny makijaż u mamy oraz starannie uczesane włosy również są bardzo mile widziane. A w sytuacji drobnych "wypadków", zabranie ze sobą dodatkowego zestawu ubrań to świetny pomysł. :)

13. CO NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ NA SESJĘ?

 • akcesoria do karmienia - jeśli mama karmi piersią, dobrze jest mieć butelkę z odciągniętym pokarmem. W przypadku karmienia mlekiem sztucznym wystarczy zabrać mleko i butelkę. W studio można zagotować wodę do przygotowania mleka.
 • akcesoria do przewijania - kilka pieluszek, mokre chusteczki, kosmetyki pielęgnacyjne.
 • gaziki i sól fizjologiczną do przemywania oczu w razie potrzeby.
 • kocyk, najlepiej gładki, który nie będzie się odciskał na skórze Maluszka w trakcie karmienia.
 • smoczek - jeśli jest używany - może pomóc przy uspokajaniu czy usypianiu.
 • ubranka na zmianę dla Maluszka, gdyby w trakcie przewijania zabrudziło się ubranko, w którym przyjechał do studia.
 • ubrania na zmianę dla siebie, gdyby przydarzyły się jakieś "wypadki".
 • mama zabrać ze sobą produkty do makijażu, do ewentualnych poprawek makijażu przed ujęciami rodzinnymi.
 • przekąski, gdybyście Wy rodzice w czasie sesji zgłodnieli (w studio dostępna jest woda mineralna, herbata).
Anna Krupka Newborn Photo FAQ Anna Krupka Newborn Photo FAQ Anna Krupka Newborn Photo FAQ Anna Krupka Newborn Photo FAQ Anna Krupka Newborn Photo FAQ Anna Krupka Newborn Photo FAQ Anna Krupka Newborn Photo FAQ Anna Krupka Newborn Photo FAQ Anna Krupka Newborn Photo FAQ Anna Krupka Newborn Photo FAQ Anna Krupka Newborn Photo FAQ Anna Krupka Newborn Photo FAQ

Ta strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych