PL EN

Niezwykłe miejsca na zdjęcia - FINLANDIA - kraina tysiąca jezior i wysp

Niezwykłe miejsca  na zdjęcia - FINLANDIA - kraina tysiąca jezior i wysp

O PODRÓŻACH I NIE TYLKO

Dziś chciałabym rozpocząć cykl, można powiedzieć podróżniczy, ale poniekąd związany też z fotografią. Opowiem o ciekawych miejscach, w które nie tylko warto się wybrać, ale również takich, które mogą być świetnym pomysłem na zorganizowanie swojego ślubu lub wybranie się tam na sesję plenerową. Będą to miejsca nietypowe, niekoniecznie należące do tych najbardziej popularnych, ale na pewno bardzo piękne. Dziś kilka słów o kraju, który totalnie mnie zauroczył i był dla mnie ogromnym pozytywnym zaskoczeniem - Finlandia. Ale może zacznę od początku...

FINLANDIA - KRAJ, KTÓRY CIĘ ZAUROCZY

W 2018 roku pojechałam na swoją wymarzoną podróż po Skandynawii. Podróż zaczęła się od przejazdu przez Litwę, Łotwę, Estonię do Tallina, a potem promem do Helsinek. I stamtąd zaczęła się ta niezapomniana przygoda - odkrywanie wschodniej Finlandii, potem Laponia, dojazd do Nordkapp, norweskie Tromsø i Lofoty i podróż powrotna przez norweskie fiordy, Szwecję aż do Polski. Jako miłośniczka gór przeczuwałam, że Lofoty i norweskie fiordy, czyli połączenie gór i morza, zrobią na mnie ogromne wrażenie, natomiast do końca nie wiedziałam czego spodziewać się po krajobrazach i klimacie Finlandii. Wprawdzie czytałam o niej wiele przed wyjazdem, ale wszystko, co udało mi się tam zwiedzić, zobaczyć, odkryć przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

FINLANDIA - KRAINA JEZIOR I WYSP

Na północny-wschód od Helsinek rozpoczyna się przepiękne Pojezierze Fińskie, a nieco dalej fińska Karelia. Dla wielu osób Pojezierze Fińskie to esencja Finlandii. Ktoś z Was może pomyśleć, że przecież jeziora są wszędzie, w każdym kraju, tylko, że tutaj ma się wrażenie, że poza nimi nie ma nic więcej. Jest tam więcej jezior i lasów niż w jakikolwiek innym europejskim państwie. Jeziora ciągną się aż po horyzont, a na nich niezliczone, zalesione, małe i duże wysepki. Gdzieś pomiędzy niewielkie, malownicze miejscowości, w których cisza i spokój jest czymś nieustannym.

SLOW LIFE W SKANDYNAWSKIM STYLU

W Finlandii ludziom nigdzie się nie śpieszy, nie ma korków na ulicach, nie ma śmieci, nie ma reklam i banerów psujących krajobraz, nie ma ogrodzeń, masywnych płotów wokół posiadłości i krat w oknach. Supermarkety jeśli są, to położone wśród drzew i lasów. Skromne, skandynawskie zabudowania idealnie wpasowują się w otoczenie i krajobraz. Życie toczy się inaczej, spokojniej. Patrząc na to wszystko myślałam sobie, że nie bez powodu Finowie zaliczają się do najszczęśliwszych ludzi na świecie.

POJEZIERZE FIŃSKIE I KARELIA - WYJĄTKOWE MIEJSCE NA ZDJĘCIA

Finlandia jest krajem najmniej zaludnionym w Europie, można jechać autem przez kilka godzin i nie spotkać nikogo, żadnych aut ani zabudowań. Roztaczające się wokół widoki sprawiają, że niemal co chwilę masz ochotę się zatrzymać, by nacieszyć się tym wszystkim i chłonąć otaczającą ciszę. W mojej głowie kadry rodziły się same. Właściwie już kilkadziesiąt kilometrów od Helsinek w kierunku północno-wschodnim niemal na każdym kroku można było znaleźć ciekawe miejsca na zdjęcia, a im dalej tym bardziej dziko, spokojnie i pięknie.

Miejsc na sesję zdjęciową odkryłam tam mnóstwo, od cudownego i klimatycznego miasteczka Porvoo, położonego niedaleko Helsinek, przez malowniczy zamek w Savonlinnie, parki narodowe: Linnansaari, Kolovesi, Koli, aż po park Hossa, położony niedaleko granicy z Laponią.

MARZENIA TRZEBA SPEŁNIAĆ

Mam taką cichą nadzieję, że może wśród Was są również miłośnicy Finlandii i skandynawskich klimatów. Jeśli komuś z Was marzy się sesja czy ślub właśnie tam, to napiszcie do mnie. Z przyjemnością się tam z Wami wybiorę, pokażę te miejsca, pomogę zaplanować sesję i dotrzeć tam, gdzie trzeba. A może byliście w Finlandii i macie tam swoje miejsca w które chcielibyście wrócić? Chętnie o nich posłucham i z przyjemnością je odwiedzę.

Może ktoś z Was pomyśli, że to byłoby szaleństwo pojechać właśnie tam na sesję.... Ale z drugiej strony dlaczego nie? Skoro inni lecą na sesję w bardziej odległe miejsca - na Islandię, Wyspy Kanaryjskie czy na Seszele - to czemu akurat nie wybrać się do Finlandii? ;) To z pewnością nie ostatni wpis ze skandynawskiej podróży. Jest wiele miejsc wartych uwagi. Będą jeszcze opowieści o Laponii i norweskich regionach. Zapraszam serdecznie do śledzenia mojego bloga. :)

Ta strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych